KRONIKA PARAFIALNA

Jak powstała nasza parafia?

Na początku został powołany ośrodek Duszpasterski św. Bogumiła w Kole

Ks.bp. Roman Andrzejewski , biskup pomocniczy diec.włocławskiej w latach (1981-2003), biorąc pod uwagę zwiększającą się wówczas liczbę mieszkańców Koła, postanowił utworzyć na osiedlu Płaszczyzna nową parafię pw.św Bogumiła. 23 września 1998r ks.Biskup poświęcił plac pod budowę świątyni i krzyż oraz odprawił pierwszą mszę świętą polową w asyście miejscowego duchowieństwa i przybyłych parafian.

Po śmierci ks.bp Andrzejewskiego, inicjatywę przejął - Ks.Bp.Wiesław Mering. Wkrótce na mocy dekretu z dn. 29 sierpnia 2003r utworzono Ośrodek Duszpasterski św.Bogumiła. Decyzją Ks.Biskupa administratorem parafii został ks.Piotr Pawlak, który pełnił wówczas funkcję wikariusza w Kolskiej Farze.

Ksiądz Pawlak sprowadził szkielet kaplicy z parafii bł.Michała Kozala ze Słupcy następnie zaangażował się w jej budowę wraz z licznymi wiernymi. 30 sierpnia 2003 została ona poświęcona i oddana do użytku.

Utworzenie parafii pw. św Bogumiła

Utworzenie parafii pw. Świętego Bogumiła w Kole, nastąpiło na podstawie dekretu z 5 października 2005r wydanego przez ks.bp Wiesława Meringa. Powstała ona z podziału dwóch kolskich parafii: Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej. Z dniem 1 listopada został mianowany nowy proboszcz parafii ks.Piotr Pawlak

Budowa Kościoła Parafialnego pw. Świętego Bogumiła

Budowa kościoła rozpoczęła się w czwartym kwartale 2006r Projekt kościoła został opracowany w pracowni architektonicznej inż. Zbigniewa Przybylskiego w Poznaniu, natomiast wykonawcą jest firma budowlana p.Zbigniewa Szurgota. Nadzór budowlany sprawuje architekt p.Janusz Perkowski.

Budowa świątyni postępuje w szybkim tempie. Ksiądz Piotr Pawlak przygotował parafię do uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przywiezionego z Jerozolimy.Uroczystość ta miała miejsce 10 czerwca 2008r, podczas mszy świętej odpustowej.

Od Czerwca 2010r, Msze Święte są odprawiane w nowo budującym się kościele


Na przełomie lat ,można było dostrzec jak wiele zmian zachodziło w naszej parafii która przeszła wiele gruntownych prac remontowych. m.in
- Otynkowanie wnętrza świątyni
-Malowanie
-Ocieplenie
-Założenie posadzki z granitu

Z czasem inwestycji w parafii było coraz więcej do których również należy:

-Budowa Stacji Drogi Krzyżowej z hiszpańskiego piaskowca
-Budowa Bocznych Ołtarzy
-Sedilla , oraz wyposażenie prezbiterium, Ambona, Ołtarz, chrzcielnica
-Nowe Ławki na Kościele

Jest to zasługa naszych parafian którzy wspierają ofiarą jak również modlitwą naszego Księdza proboszcza Piotra który buduje nasz kościół, pomimo wielu trudności i przeciwności na Chwałę Bożą ku dalszej przyszłości.

Przewiń do góry