KRONIKA PARAFIALNA

Historia Parafii

Ks. Bp Roman Andrzejewski , ówczesny biskup pomocniczy Diecezji Włocławskiej w latach (1981-2003), biorąc pod uwagę zwiększającą się wówczas liczbę mieszkańców Koła, postanowił utworzyć na osiedlu Płaszczyzna nową parafię pw. Św Bogumiła. 23 września 1998r ks. Biskup poświęcił plac pod budowę świątyni i krzyż oraz odprawił pierwszą mszę świętą polową w asyście miejscowego duchowieństwa i przybyłych parafian.

Na początku został powołany ośrodek Duszpasterski św. Bogumiła w Kole

Po śmierci ks.bp Andrzejewskiego, inicjatywę przejął - Ks.Bp Wiesław Mering. Wkrótce na mocy dekretu z dn. 29 sierpnia 2003r utworzono Ośrodek Duszpasterski św.Bogumiła. Decyzją Ks.Biskupa administratorem parafii został ks.Piotr Pawlak, który pełnił wówczas funkcję wikariusza w Kolskiej Farze.

Ksiądz administrator sprowadził szkielet kaplicy z parafii bł. Michała Kozala ze Słupcy następnie zaangażował się w jej budowę wraz z licznymi wiernymi. 30 sierpnia 2003 została ona poświęcona i oddana do użytku.

Po prawej stronie znajduje się kaplica w której były sprawowane początkowo nabożeństwa dla parafian. Z lewej strony nowo budujący się Kościół Parafialny

Utworzenie parafii pw. św Bogumiła

Utworzenie parafii pw. Świętego Bogumiła w Kole, nastąpiło na podstawie dekretu z 5 października 2005r wydanego przez Ks. bp Wiesława Meringa. Powstała ona z podziału dwóch kolskich parafii: Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej. Z dniem 1 listopada został proboszczem nowej parafii został jej dotychczasowy administrator ks. Piotr

Rozpoczęcie Budowy Kościoła Parafialnego

Budowa kościoła rozpoczęła się w czwartym kwartale 2006r Projekt kościoła został opracowany w pracowni architektonicznej inż. Zbigniewa Przybylskiego w Poznaniu, natomiast wykonawcą jest firma budowlana p.Zbigniewa Szurgota. Nadzór budowlany sprawuje architekt p.Janusz Perkowski.

Budowa świątyni postępuje w szybkim tempie. Ksiądz proboszcz przygotował parafię do uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przywiezionego z Jerozolimy .Uroczystość ta miała miejsce 10 czerwca 2008r, podczas mszy świętej odpustowej.

Od Czerwca 2010r, Msze Święte są odprawiane w nowo budującym się kościele, w którym na bieżąco były prowadzone prace konserwacyjno- remontowe.

10 Czerwca 2022 w uroczystość odpustową ku czci Świętego Bogumiła Ks. Bp Krzysztof Wętkowski dokonał konsekracji Kościoła parafialnego

Przewiń na górę