Odezwa w sprawie zbiórki na Katedrę Włocławską

Czcigodni Bracia w kapłaństwie,

Drodzy Diecezjanie Włocławscy!

Już za kilka dni będziemy przeżywać uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która zajmuje szczególne miejsce w naszej pobożności. Według tradycji pobłogosławione zostaną przyniesione do świątyni bukiety polnych kwiatów i ziół będące znakiem bogactwa łask, jakimi Bóg obdarzył Matkę Swojego Syna. W tym roku naznaczonym epidemią szczególnie gorliwie oddajemy się w opiekę Maryi. Do kogóż mamy się zwrócić, jak nie do Maryi – Uzdrowienia Chorych!

W ostatnich miesiącach wszyscy musieliśmy się zmierzyć z wieloma ograniczeniami spowodowanymi pandemią. Widok pustej katedry podczas Triduum Paschalnego na zawsze zostanie w naszej pamięci jako symbol tamtych dni. Z tym większą radością cieszymy się zakończonymi w ostatnich miesiącach w katedrze pracami remontowymi i konserwatorskimi. Mimo wszystkich trudności udało się wymienić poszycie dachu nad prezbiterium i zakrystiami, wyremontować zakrystię południową, zakończyć konserwację posadzki w prezbiterium, a także prace remontowe w kaplicy Cibavit. To były zadania wymagające wielu środków, nakładów pracy i czasu.

Ciesząc się z ukończonych prac, już przygotowujemy się i rozpoczynamy następne projekty. W najbliższym czasie zaplanowana została naprawa uszkodzonych części polichromii w prezbiterium. Odnowiona zostanie także kruchta wejściowa. Niewątpliwie, najbardziej spektakularnym i kosztownym przedsięwzięciem będzie renowacja gotyckiej więźby dachowej i całego pokrycia dachu nawy głównej.

Jak co roku zwracam się do Was, kochani Siostry i Bracia, prosząc o wsparcie naszej katedry. Dziękuję za dobro okazywane do tej pory, za pomoc materialną w postaci ofiar na tacę składanych w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz każdy inny przejaw życzliwości. Drogim Diecezjanom z serca błogosławię, zawierzając nas wszystkich Matce Bożej Wniebowziętej – Patronce włocławskiej Bazyliki Katedralnej!

+ Wiesław Mering

Biskup Włocławski

Odezwa w sprawie zbiórki na Katedrę Włocławską

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry